Jakie dokumenty są niezbędne do rozpoczęcia budowy?
Przed rozpoczęciem budowy domu trzeba zadbać o szereg formalności. Obecnie obowiązują dwie ścieżki, czyli pozwolenie na budowę i zgłoszenie. Są to decyzje administracyjne, bez których nie można wykonywać żadnych prac, związanych z budową domu. Wraz z wnioskiem w urzędzie należy przedłożyć projekt budowlany oraz następujące dokumenty:
- Wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzję o Warunkach Zabudowy;
- Mapę do celów projektowych;
- Warunki techniczne budowy przyłączy;
- Decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej – jeśli działka ma status rolnej;
- Opinię geotechniczną – obowiązuje w przypadku trudnych warunków gruntowych;
- Zezwolenie na budowę zjazdu z drogi publicznej, jeśli na działce nie ma mostka.
Gotowy projekt budowlany przed złożeniem urzędzie musi zostać zaadaptowany do miejscowych warunków przez biuro projektowe. Może się zdarzyć, że poza wymienionymi dokumentami konieczne będzie uzyskanie dodatkowych zezwoleń i opinii, na przykład w sytuacji, gdy budowa może wpłynąć na gospodarkę wodną na danym terenie.
Zgłoszenie czy pozwolenie?
Budowę domu można rozpocząć na podstawie uzyskanego pozwolenia na budowę lub w ramach zgłoszenia. Jest to krótsza i mniej czasochłonna procedura. Zgłoszenie jest dopuszczalne tylko w niektórych przypadkach i wiele zależy od oddziaływania inwestycji na tereny sąsiednie. Jeśli projekt spełnia wszystkie przepisy i obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, to dopuszczalne jest zgłoszenie zamiast pozwolenia. W obydwu przypadkach konieczne jest jednak zatrudnienie kierownika budowy i założenie dziennika budowy, w którym odnotowuje się wszystkie zdarzenia związane z prowadzoną inwestycją.
Począwszy od 2022 roku, na zgłoszenie można budować domy do 70 m2 w podstawie. W praktyce powierzchnia takiego domu jest większa, ponieważ dochodzi część użytkowa poddasza.