Poznaj charakterystykę domu energooszczędnego
Dom energooszczędny to taki, którego roczne zużycie energii mieści się w zakresie do 15 do 40 kWh/m2. Konstrukcja domu energooszczędnego jest tak zaprojektowana, aby minimalizować straty ciepła i oszczędzać wytwarzaną energię. Istotne jest zastosowanie materiałów budowlanych i izolacyjnych o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła oraz montaż stolarki okiennej o najlepszych parametrach. W kontekście obniżenia zapotrzebowania na energię pierwotną kluczowa jest inwestycja w odnawialne źródła energii, na przykład panele fotowoltaiczne.
Projektowanie domów energooszczędnych
Dom energooszczędny projektowany jest w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać potencjał działki. Liczy się usytuowanie względem stron świata i właściwy rozkład pomieszczeń – duże przeszklenia w strefie dziennej zamontowane na południowej fasadzie pozwalają dogrzać budynek i ograniczyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu. Na elewacji północnej znajdują się zwykle małe okna, dzięki czemu straty ciepła są minimalne.
Projekty domów energooszczędnych charakteryzują się prostą bryłą osadzoną na planie prostokąta, co pozwala na redukcję strat ciepłą. Skomplikowane konstrukcje i liczne załamania na dachach wielospadowych trudniej jest ocieplić, a w domach energooszczędnych dąży się do ograniczania mostków cieplnych.
Budowa domu energooszczędnego
Specyficzne założenia projektowe wymaga zastosowania nieco droższych rozwiązań niż w tradycyjnych budynkach, ale inwestycja szybko może się wrócić dzięki niskim kosztom eksploatacji. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych nie powinien być wyższy niż 15 W/(m2*K) a dla dachów maksymalny wskaźnik to 0,12 W/(m2*/K). Podłogi na gruncie muszą zapewniać izolacyjność na poziomie 0,20 W/(m2*/K). Współczynnik przenikania ciepła definiuje, ile ciepła przenika przez metr kwadratowy przegrody, a więc im jest niższy, tym lepiej.